Zrogowacenia

Leczenie zrogowaceń

Zrogowacenia pojawiające się na stopach powstają wskutek procesu hiperkeratozy czyli zbytniego namnażania komórek naskórka, a następnie rogowacenia ich. Nowe komórki mają chronić tkanki miękkie. Mechanizm ten pojawia się w wyniku wystąpienia różnych czynników drażniących skórę stóp. Może to być np. brak skarpetek podczas noszenia butów, nadmierny ucisk i tarcie, niewłaściwy sposób chodzenia, niedobrane obuwie albo suchość stóp i zbyt agresywne i częstotliwe ścieranie martwego naskórka.

Do powstawania stwardnień na skórze prowadzą też nieprawidłowości w układzie kostnym. Nie zapominajmy też o działaniu środków chemicznych, które często stosowane są poza kontrolą specjalisty. Są to kwas salicylowy, kwas mlekowy albo mocznik w stężeniu powyżej 15%. Również niektóre choroby przewlekłe przyczyniają się do przyspieszonego narastania warstwy rogowej naskórka. 

Skóra w narażonych miejscach jest stwardniała i wysuszona, obumiera i robi się szorstka. Przybiera żółtawy kolor. Zrogowacenia same w sobie nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia, jednakże pozostawione bez leczenia mogą przyczynić się do pękania skóry. To z kolei wiąże się z takimi skutkami jak krwawienie lub infekcje bakteryjne. Dlatego tak ważna jest opieka zrogowaciałej skóry. Jesteśmy w stanie zaoferować Państwu fachowe przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych jak np. usuwanie nadmiaru naskórka, dobór odpowiednich preparatów nawilżających. Nie bagatelizujmy tej dolegliwości, aby uniknąć rozwinięcia się poważniejszych problemów. Zdrowa skóra odwdzięczy się ładnym wyglądem stóp, pożądanym zwłaszcza latem.

Usuwanie zrogowaceń

Pożądana przez wszystkich, miękka w dotyku i zdrowa skóra stóp jest w Państwa zasięgu. Wystarczy regularnie dbać o nią pod okiem specjalisty, który pozbędzie się stwardniałego naskórka. Opracowanie zrogowaceń jest zabiegiem wykonywanym w podologii rutynowo. Z pozoru jest to czynność prosta i bez problemu moglibyśmy wykonać ją w domowym zaciszu. Jednak, aby usunięcie narośniętego naskórka nie przyniosło zainteresowanemu większej szkody niż pożytku warto powierzyć to specjaliście. Wyszkolony podolog posiada wiedzę, jak dużo naskórka usunąć. Co więcej, dysponuje profesjonalnymi narzędziami, co daje gwarancję skuteczności i bezpieczeństwa zabiegu.

Samodzielne ścieranie zrogowaceń w domu nie zapewni pacjentowi porównywalnych efektów. Skóra opracowana w gabinecie jest bardziej przyjemna w dotyku, odczuwany jest większy komfort chodzenia, a dodatkowo tempo narastania naskórka jest dużo mniejsze. Oczywiście po stronie pacjenta też jest wiele do zrobienia. W ramach domowej pielęgnacji można stosować różne preparaty. Przykładem jest odpowiednio dobrany krem nawilżający. Taki kosmetyk zapewni właściwe nawilżenie, dzięki czemu skóra będzie elastyczna i mniej podatna na pękanie.