Stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa leczenie

Stopa cukrzycowa jest jednym z najgroźniejszych powikłań związanych z cukrzycą. W największym stopniu dotyka to diabetyków z cukrzycą typu II. Osoby borykające się z tą chorobą są narażone na powstawanie trudnych do wygojenia, przewlekłych ran. Syndrom stopy cukrzycowej, bez podjętego leczenia może być przyczyną poważnych komplikacji. Stopa cukrzycowa wiąże się z niewystarczającym ukrwieniem stóp. Jest to spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych przez nieuregulowany poziom cukru we krwi. Następstwem czego jest uszkodzenie nerwów kończyn. Z tego powodu chorzy mają mniejszą wrażliwość na ból. 

Osoby cierpiące na syndrom stopy cukrzycowej nie odczuwają bólu przy skaleczeniach, otarciach lub innych bodźców towarzyszących uszkodzeniom. Powstałe rany są trudne w gojeniu, mogą temu towarzyszyć dokuczliwe owrzodzenia. Nawet lekkie urazy mogą być przyczyną powstania chronicznych ran. Brak specjalistycznej opieki nad dolegliwościami stopy cukrzycowej może w ostateczności skutkować amputacją kończyny.

Niezwykle często takie drastyczne rozwiązania biorą swoje źródło w niefachowo wykonanym pedicure. Sposób na uniknięcie powikłań jest bardzo prosty. Wystarczy, aby osoby z grupy ryzyka – diabetycy regularnie dbali o swoje stopy w specjalistycznym gabinecie pod okiem podologa. Odpowiednia pielęgnacja i prawidłowo dobrane obuwie są podstawowymi elementami prewencji przy stopie cukrzycowej. Aby uniknąć owrzodzeń, ważne jest, aby nadmierne zrogowacenia skóry były usuwane w sposób nieinwazyjny przez specjalistę podologa. Profesjonalista przeprowadzi wszystkie zabiegi służące zapobieganiu owrzodzeniom, np. usunięcie nagniotków i modzeli, opracowanie paznokci. 

Opieka stopy cukrzycowej

Osoby dotknięte syndromem stopy cukrzycowej powinny troszczyć się o swoje nogi ze szczególną starannością, wykraczającą poza standardową dbałość osób zdrowych. Niewskazane jest chodzenie boso. Buty chronią przed urazami i skaleczeniami. Należy często z dokładnością przyglądać się swoim stopom. Pomoże to w porę wychwycić pojawiające nieprawidłowości. Podczas wykonywania pedicure w domu niewskazane jest używanie ostrych, metalowych przyborów. Paznokcie najlepiej jest obcinać w sposób fachowy. Przy braku dostępu do takich usług, do skracania paznokci powinno się używać bezpiecznego pilnika o zaokrąglonym kształcie. Szkodliwe może być używanie rozgrzewających poduszek pod stopy. Kąpiel kończyn dolnych powinna być krótka i nie trwać dłużej niż 5 minut, a woda być w temperaturze ciała. Nie należy osuszać stóp suszarką.

Do codziennych nawyków pacjentów ze stopą cukrzycową powinno należeć natłuszczanie skóry jakościowym kremem. Dobranie takiego preparatu warto powierzyć podologowi. Nie warto na własną rękę eksperymentować z nowymi, nieznanymi produktami. Przed zastosowaniem produktu najbezpieczniej będzie skonsultować się ze specjalistą, który zna stopy i ich choroby. Również usuwania zrogowaceń powinien dokonać podolog. Bezwzględnie odradzane jest uciskające obuwie mogące powodować otarcia. Posiadane buty należy sprawdzać pod kątem obecności drażniących elementów jak piasek lub kamyki. 

Objawy zespołu stopy cukrzycowej

• Mrowienie i drętwienie w nogach;
• Nieustanne uczucie zmęczenia nóg;
• Stopy osoby chorej są gorące;
• Brak poczucia stabilności przy stawianiu kroków;
• Skóra stóp pacjenta cechuje się suchością, skłonnością do pękania i łuszczenia się;
• Chorym dokuczają powtarzające się skurcze mięśni; 
• Podczas snu pojawia się ból stóp, odczuwany jako palący, dotyk jest drażniący i nie do wytrzymania;
• Rany goją się niezmiernie trudno, zwłaszcza występujące na podeszwach stóp;