Pękające pięty

Leczenie pękających pięt

Ból związany z pęknięciami na powierzchni pięt, mimo iż początkowo może wydawać się nieznaczny, z czasem może przerodzić się w duży dyskomfort. To właśnie na piętach spoczywa cały ciężar naszego ciała, dlatego też bardzo ważnym jest zadbanie o higienę, oraz stan skóry na ich powierzchni. W przeciwnym razie każdy postawiony przez nas krok będzie wiązał się z piekącym, dokuczliwym bólem. Na szczęście, nawet jeśli kondycja naszych stóp jest niezadowalająca, nigdy nie jest za późno na podjęcie działań prowadzących do przywrócenia ich zdrowego stanu.
Możliwych przyczyn uszkodzenia skóry stóp jest naprawdę dużo: od rzadko spotykanych skłonności genetycznych czy nadwagi, aż po źle dobrane obuwie, niedobór witaminy A, czy nawet nieprawidłowo, zbyt często wykonywany pedicure. Jedną z częstszych przyczyn jest brak odpowiedniej higieny i związana z tym utrata elastyczności skóry. Prowadzi to nie tylko do rogowacenia skóry pięt, a w konsekwencji jej pękania, lecz również do groźnych zakażeń tkanki. W naszym gabinecie poradzimy Państwu jakie środki należy zastosować w celu leczenia oraz zapobiegania chorobom stóp w zależności od przyczyn oraz stopnia uszkodzeń.

Terapia pękających pięt

Leczenie oraz terapia uciążliwych chorób stóp różni się w zależności od przyczyn oraz stopnia powstałych uszkodzeń. Po ocenie wartości hydro-lipidowej skóry, podolog ustala odpowiednie kroki jakie należy podjąć w celu skutecznej i właściwej terapii. Bez względu na problem z którym przychodzi pacjent, leczenie jest bezbolesne i przynosi szybką ulgę. Zdecydowanie najczęściej terapia polega na stosowaniu odpowiednich preparatów zmiękczających naskórek, które wspomagają regenerację oraz zapobiegają pęknięciom skóry stóp. Jeżeli uszkodzenia są nieco bardziej skomplikowane, podolog posługuje się specjalnymi narzędziami m. in. dłutem podologicznym do usunięcia nadmiaru zrogowaciałego naskórka.

Ilość zabiegów oraz wizyt kontrolnych zależy od tego w jak zaawansowanym stopniu jest choroba. Pierwsze efekty leczenia widać już po kilku dniach, jednakże bez względu na stan poprawy, po upływie wyznaczonego czasu pacjent musi się pojawić na wizycie kontrolnej. Wówczas, we współpracy ze specjalistą, podjęte będą kolejne kroki prowadzące do przywrócenia stanu stóp do ich pełnego wyleczenia. Ponadto, po ukończeniu terapii podolog podpowie jak dodatkowo chronić i pielęgnować stopy, by nie doprowadzić do ponownych ich uszkodzeń.