Odciski stóp

Usuwanie odcisków na stopach

Odciskiem nazywamy miejsce nagromadzenia zrogowaciałego naskórka wskutek długotrwałego tarcia i ucisku. Bez zmiany tego stanu twarda tkanka jest wgniatana w zdrową co prowadzi do powstania tzw. rdzenia. Granica między zdrową a zmienioną tkanką jest wyraźnie widoczna. Najczęściej odciski są bardzo bolesne. Typowymi miejscami tworzenia się schorzenia są wyniosłości stawowe takie jak przestrzenie między palcami, podeszwy stóp lub punkty styku skóry z obuwiem. Możliwe jest również powstawanie odcisków w wałach paznokciowych. 

Na odciski narażone są zwłaszcza osoby ze schorzeniami ortopedycznymi stóp. Przypadłość tą łatwo pomylić z modzelem lub brodawką, a prawidłowa diagnostyka jest tutaj bardzo ważna. Warto zatem z problemami stóp zwrócić się do podologa. Jako specjalista oferuję Państwu profesjonalną pomoc w usuwaniu odcisków. Wybrana metoda zależy od rozpoznanego rodzaju odciska. Do wykonania zabiegu najczęściej używane są specjalne preparaty złuszczające albo narzędzia podologiczne typu dłuto, skalpel i frezy. Nie zawsze uda się usunąć zmianę za pierwszym razem. W przypadku odcisków z głębokim rdzeniem konieczne jest usuwanie ich partiami na kilku wizytach.

Leczenie odcisków na stopach

Pojawiające się na stopach odciski to nie tylko problem estetyczny. Dokuczliwe odciski są bolesne, a niekiedy powodują stany zapalne. Niestety, tę przypadłość zaliczamy do bardzo częstych. Twarde zmiany powstają wskutek tarcia i miejscowego ucisku na konkretny punkt na stopie. Mogą do tego przyczyniać się niewygodne buty lub ucisk kości z wewnętrznej strony. Powstające zgrubienie to efekt mechanizmu obronnego skóry. Tkanka skórna grubieje i tworzy się zrogowaciałe miejsce, następnie to miejsce przekształca się w odcisk. Cześć widoczna z zewnątrz może przybrać różny kształt – okrągły, owalny, podłużny. Podologia z kolei klasyfikuje 12 rodzajów odcisków. Wszystkie łączy to, że źródłem bólu jest ostro zakończony rdzeń wrastający w stopę.

Długość leczenia dolegliwości zależy od czasu, w którym odcisk zagościł na stopie pacjenta. Im szybciej usuniemy zmianę po jej pojawieniu się, tym będzie to łatwiejsze. Głęboko osadzone wymagają nakładu czasu i pracy, aby skutecznie się ich pozbyć. Warto zapamiętać, że jednorazowe usunięcie odcisku nie zlikwiduje przyczyny jego powstawania. U osób ze zmianami w układzie kostno-stawowym, problem może nawracać z powodu stałego uciskania na to samo miejsce na stopie. Do utrwalenia efektów terapii z pewnością przyczyni się zmiana obuwia na odpowiednio dobrane, zastosowanie wkładek ortopedycznych, noszenie indywidualnie dobranych odciążeń lub ortez oraz regularna opieka specjalisty.