Modzele

Usuwanie modzeli

Pojawiające się na stopach modzele są formą nagromadzenia się pogrubionej warstwy rogowej naskórka. To skupisko komórek widoczne jest w formie płaskiej masy o znacznej wielkości. Przybiera żółte zabarwienie i okrągły albo owalny kształt. Pacjenci rzadko skarżą się na bolesność modzeli.

Typowymi miejscami powstawania tych zrogowaceń są podbicia palucha i pięty, przednie krawędzie stopy oraz miejsca na podeszwach stóp naciskane przez kości śródstopia przy chodzeniu.

Brak dolegliwości bólowych ze strony modzeli nie oznacza, że mogą być pozostawione samym sobie. Warto skonsultować się z podologiem przy pierwszych niepokojących objawach. Modzele powinny zostać usunięte niezwłocznie po zdiagnozowaniu ich, dzięki czemu pozbycie się schorzenia będzie dużo łatwiejsze i szybsze. Zaniedbanie leczenia to nie tylko problem estetyczny. Wraz z gromadzeniem się zrogowaciałej tkanki może pojawić się ból, utrata elastyczności i skłonność do pękania skóry. Jest to jednoznaczne z osłabioną barierą chroniącą nas przed bakteriami czy też grzybicą. 

W naszym gabinecie zapewnimy państwu specjalistyczną pomoc w odzyskaniu komfortu chodzenia. Dobierzemy odpowiednią metodę aby pozbyć się zgrubień. W przypadku modzeli najpowszechniejszym narzędziem jest skalpel podologiczny. Za jego pomocą wycinamy nadmierne zgrubienia. Następnym krokiem jest delikatne wygładzenie skóry frezarką. Obok opieki w gabinecie, tego typu schorzenia wymagają regularności ze strony pacjenta. Aby problem modzeli nie powracał zbyt często warto kontynuować pielęgnację w domu odpowiednimi kosmetykami. Możecie Państwo liczyć na naszą pomoc w ich doborze. 

Leczenie modzeli

Sposób leczenia wszystkich zrogowaceń, w tym również modzeli w dużej mierze zależy od przyczyny powstania problemu. Wśród schorzeń dotykających stopy modzele występują obok innych skutków nieprawidłowych obciążeń. Należą do nich także odciski, ból w śródstopiu, nerwobóle czy deformacje kości. Zauważenie różnicy między modzelem a odciskiem bywa kłopotliwe na pierwszy rzut oka. Tylko specjalista podolog może bez problemu postawić trafną diagnozę. Dzięki temu podejmie skuteczną terapię. Bardzo ważne jest ustalenie, czy zmiana składa się z kilku czy z jednej warstwy zrogowacenia. Podczas jednej wizyty usuwamy tylko jedna warstwę modzela. Do tego celu używany jest skalpel i odpowiednie frezy.

Jeśli u pacjenta występują zmiany w układzie kostnym śródstopia, trwałe usunięcie modzeli nie będzie możliwe. Załagodzić sytuację można jednak poprzez regularne odwiedzanie podologa, stosowanie odpowiednich preparatów oraz używanie, zgodnie z potrzebami, wkładek ortopedycznych, ortez i wygodnego obuwia. Działania te przyczynią się do utrwalenia rezultatów leczenia.