Brodawki i kurzajki

Usuwanie brodawek i kurzajek

Powszechnie znane kurzajki z medycznego punktu widzenia nazywane są brodawkami wirusowymi. Powoduje je wirus brodawczaka ludzkiego czyli HPV. Wirus zagnieżdża się wykorzystując kontakt z naskórkiem. Ten rodzaj zmian skórnych najczęściej możemy zaobserwować na skórze dłoni i stóp. Z zewnątrz przybierają formę grudki o chropowatej powierzchni. Wśród prawdopodobnych przyczyn powstawania brodawek wskazuje się osłabiony system odpornościowy, który nie broni prawidłowo organizmu przed zagnieżdżeniem się wirusa brodawczaka ludzkiego. Ułatwieniem dla patogenu są wszelkie urazy powodujące przerwanie ciągłości naskórka, mowa tu o skórze skaleczonej, pękniętej czy też z otarciami. W takich warunkach bardzo łatwo o infekcję wirusem HPV. 

Skąd jednak wirus miałby znaleźć się na naszej skórze? Najbardziej oczywistą drogą, czyli przez bezpośredni kontakt – podając rękę osobie zarażonej. Do zarażenia kurzajkami może dojść też drogą pośrednią na przykład korzystając z tych samych ręczników lub klamek i innych przedmiotów codziennego użytku. Również podczas chodzenia boso po wspólnych powierzchniach np. na basenie czy saunie. Na szczęście podologia oferuje Państwu skuteczne niwelowanie tego typu zmian skutecznymi środkami do stosowania miejscowego. Substancje zawarte w specjalistycznych preparatach, aplikowane we właściwy sposób, sprawią, że trwałe pozbycie się kurzajek jest w zasięgu państwa ręki. W przypadku pacjentów, u których występują konkretne przeciwwskazania, jesteśmy w stanie zaproponować inne metody. Ich doboru dokonujemy w oparciu o wywiad z danym pacjentem.  

Leczenie brodawek i kurzajek na stopach

Pacjenci poszukujący skutecznej metody na wyleczenie brodawek spotkają się z różnymi propozycjami. Mamy do wyboru działanie we własnym zakresie za pomocą kremów i maści dostępnych w aptekach albo skorzystanie z fachowej pomocy w gabinecie podologicznym. Leczenie farmaceutyczne opiera sie na stosowaniu kwasu salicylowego aplikowanego pod różnymi postaciami. Służy to złuszczaniu zmienionej tkanki. Jest to długotrwała metoda, a na efekt musimy poczekać kilka tygodni. Aby być pewnym skutecznego wyleczenia kurzajek należy zasięgnąć porady specjalisty.

Podolog umiejętnie dobierze metodę leczenia do każdego pacjenta. Oprócz metody farmakologicznej możemy zaoferować Państwu wymrażanie kurzajek ciekłym azotem czyli krioterapię oraz metodę mechaniczną. Procedura usuwania zmian wymaga zachowania wysokich standardów higienicznych z uwagi na fakt, iż mamy do czynienia z wirusem. Ze względów bezpieczeństwa stosowanie zaleceń podologa musi być koniecznie kontynuowane w domu. Samodzielna pielęgnacja przy użyciu odpowiednich środków dobranych przez specjalistę odgrywa tu bardzo ważną rolę. Dzięki współpracy pacjenta i podologa minimalizujemy ryzyko powrotu brodawek.